IPB Style© Fisana

Форум на Tuning.bg

Мощност и ускорение Дизелът или Бензинът?

• Не можете да пишете в тази тема
227 отговора на тази тема

#16 nemo

професионален шофьор

• Потребител
  • 687 Мнения:

Публикувано 06 June 2010 - 04:42 PM

viewtopic.php?f=59&t=71398&start=165

Малко за оборотите и момента :oops:

Те хората са си го казали - но реплейсмент фор дисплейсмент...даже и в секса е така ,некой като извади една голема лапатарка,пък нека после малопишлиовците да обесняват,че имало чалъми...та истината е в размера, от там нататъка са си чикиджийски приказки

#17 bdd

професионален шофьор

• Потребител
  • 622 Мнения:

Публикувано 06 June 2010 - 04:50 PM

^Del^,ще повторя кратко това,което каза - бензиновия двигател е способен да извърши повече работа за единица време заради способността му КВ да се върти в обороти недостижими за дизела,като при тези високи обороти идват и максималните стойности на въртящия момент.Скоростта на буталото с биелата е от голямо значение,защото 2 пъти по-висока скорост (респективно обороти) означава 4 пъти по-голяма нужда от енергията на горивото,отиваща за задвижването им.

Да допълня и нещо: при дизелите времето за смесообразуване е многократно по-малко от това на бензина,хомогенността на сместа си казва думата и неслучайно дизелите работят с въздушно съотношение над 1. За ускорението: по-тежките части на дизела имат по-голям инертен момент,който трябва да се преодолее и за тяхното развъртане се използва повече енергия,която иначе би трябвало да иде към колелата.

#18 kaneto

нов шофьор

• Потребител
  • 48 Мнения:

Публикувано 06 June 2010 - 04:55 PM

Дизела е равностоен на бензина, само поради факта, че в тези състезания за дизелаците е разрешено турбо, а при бензинките не е. Не че дизела не става за състезания, но при еднакви условия бензина винаги има предимство (освен за оффроуд).

#19 Nik40

примерен шофьор

• Потребител
  • 481 Мнения:

Публикувано 06 June 2010 - 07:06 PM

Скоростта на буталото с биелата е от голямо значение,защото 2 пъти по-висока скорост (респективно обороти) означава 4 пъти по-голяма нужда от енергията на горивото,отиваща за задвижването им.

Колега ще обясниш ли повече за тази зависимост и каква е точно ( по-подробно от какво се влияе)

П.С1 Предполагам скоростта на буталото, ще се влияе от дължината на биелата - по-дълга биела по-равномерна скорост, по-къса биела ще рече ниска скорост около ГМТ и ДМТ сравнение с по-дългата и по-голям натиск към стената на цилиндъра също така висока средна скорост...
Мисля, че е най-добре ти да го обясниш ... Предполагам си ме разбрал какво търся... :oops:

П.С2 А бензиновият като върти толкова бързо първичния вал на скоростната кутия, това не е ли яка загуба... Говорим за обороти след нормалната червена граница за бензина (8000). Също така правилно ли ми е тълкованието в П.С2 или съм в жестока грешка?

П.С3 Това за по-голямото тегло на повечето детайли в дизеловия двигател, за пореден път се уверявам, от умен човек, че е така... И то също пречи доста.
П.С Ами пък и дизелите, предполагам много от вас са виждали въртят маховици по 1,5 до 2 пъти реално по-тежки от бензиновите...
R.I.P HENRI TOIVONEN; Боби; landikar
Така както вас може да ви боли глава, така нас може да ни боли кура
OLDSCHOOL racing team N&P
Лада ВФТС, Алфа ромео Спринт,GTV6 и още няколко с които се гордея..

#20 HIP-HOPotam

професионален шофьор

• Потребител
  • 3,463 Мнения:

Публикувано 06 June 2010 - 10:29 PM

Тука наскоро с един приятел размишлявахме над един подобен въпрос,за усещането за ускорение в дизелов и бензинов автомобил.
Става въпроз за това че в съвременна дизелова кола (ТДИ-ка) ускорението и доускорението се усещат много повече от колкото в бензинова със същата или повече мощност...не можахме да си отговорим.
Той даде за пример..."Карам Голф 1 ГТИ 1.6 давам пълната газ и колата ускорява но усещането за ускорение не е голямо,качвам се в Пасат комби 1.9 тди-променлива геометрия 90к.с. с леко чипче,давам пълната газ ускорението се усеща МНОГО повече.Накрая нареждаме пасата и голфа даваме старта и голфа бие с МНОГО".
Знам ги двете коли возил съм се.Въпросното момче има стабилни познания в тази сфера прави чипове и т.н. но и той и аз нямаме отговор на това явление.Може да дадете малко размишления или направо ОТГОВОР над нашите размишления "ЗАЩО В ДИЗЕЛОВИЯ АВТОМОБИЛ УСКОРЕНИЕТО СЕ УСЕЩА ПОВЕЧЕ ОТКОЛКОТО В БЕНЗИНОВИЯ,НО БЕНЗИНОВИЯ ВЗЕМА ДАДЕНА ОТСЕЧКА ЗА МНОГО ПО КРАТКО ВРЕМЕ ОТКОЛКОТО ДИЗЕЛОВИЯ???"
п.с. Извинявам се ако не съм успял да се изразя правилно но имайки предвид часа и количеството бира което съм изпил моля да ме извините :oops:
[url=http://userbars.org]Публикувано изображение

#21 TuNiNg MoDe

опитен шофьор

• Потребител
  • 171 Мнения:

Публикувано 07 June 2010 - 08:07 AM

Отговора на горния пост е много прост - защото дизеловата кола е с турбо компресор а бензиновата е атмосферка :oops:
Затова усещането в дизела е че ускорението е по голямо, но то е само в ранните обороти когато идва боост-а след това силата я няма в такава степен и за това бензиновата атмосферна кола побеждава.

За справки ако имаш приятели с някаква атмосферна бензинова кола около 130-140 конски сили и около 1 тон тежест се качи и виш ускорението, след което се качи в пунто гт с 1.4 турбо бензинов двигател и виш за какво става въпрос :) ще ти се стори че пунтото лети когато му доиде боост-а около 3000 оборота :)
Публикувано изображение

#22 Da_Fuse

спазва правилата

• Потребител
  • 260 Мнения:

Публикувано 07 June 2010 - 08:08 AM

Ами, лично за мен това усещане е породено от разликата във въртящият момент - голф-а е със 140Нм, а пасат-а стоков без чипването е 202Нм, поради което и предавателните числа на скоростната кутия са сметнатаи по различен начин и по тази причина се усеща от самото тръгване на колата тъй като при дизел-а максималния въртящ момент се достига при 1900об. мин., докато при бензина чааак на 5000об. мин. :oops:
Alfa Romeo 75 1.8 Turbo EX
Lancia Dedra 2.0 HF Turbo ХЛАДИЛНИК EX
Lancia Dedra HF Turbo Integrale

#23 NoCommenT

опитен шофьор

• Потребител
  • 105 Мнения:

Публикувано 07 June 2010 - 05:17 PM

Скоростта на буталото с биелата е от голямо значение,защото 2 пъти по-висока скорост (респективно обороти) означава 4 пъти по-голяма нужда от енергията на горивото,отиваща за задвижването им.

Колега ще обясниш ли повече за тази зависимост и каква е точно ( по-подробно от какво се влияе)

П.С1 Предполагам скоростта на буталото, ще се влияе от дължината на биелата - по-дълга биела по-равномерна скорост, по-къса биела ще рече ниска скорост около ГМТ и ДМТ сравнение с по-дългата и по-голям натиск към стената на цилиндъра също така висока средна скорост...

нещо такова е,примерно двигател с къси биели,са му нужни повече оборти за същата мощност,като на двигател с по-дълги биели,но на по ниски обороти,скороста на буталото е важна :oops:

#24 Nik40

примерен шофьор

• Потребител
  • 481 Мнения:

Публикувано 07 June 2010 - 05:31 PM

Грррр точно и не точно... Просто химичните свойства на горивото са много важни :oops:
Те тея дизели ще се разфърчат на по-височки...

#25 Nik40

примерен шофьор

• Потребител
  • 481 Мнения:

Публикувано 07 June 2010 - 05:48 PM

О да,а бензинките на такова налягане няма да се пукнат изобщо :)

.... И това е така... Ама ... И не е ... Щото бензини принудително работещи на подобни налягания вадят 800- 1000 коня ... :) :) Е там работата вече на дизела е спукана :oops:

#26 bdd

професионален шофьор

• Потребител
  • 622 Мнения:

Публикувано 07 June 2010 - 07:27 PM

Изменението на скоростта на буталото се влияе от дължината на биелата.При завъртане на КВ от ГМТ до 90гр. буталото изминава повече от половината си ход,заради отклоняването на биелата в страни.По-къса биела означава по-голямо ъглово отклонение при завъртането по буталния болт и съответно буталото излиза по-бързо от ГМТ.За останалите 90гр. до ДМТ буталото остава да измине по-малко от половината си ход.Средната скорост на буталото зависи от рамото на КВ и оборотите.
По-късата биела води до по-голямо притискане на буталото към цилиндъра,но при равни условия е по-лека,а също така позволява по-ранно сключване на ъгъл 90гр. между нея и рамото на КВ,което влияе на моментния пик на ВМ при такта горене.

#27 bdd

професионален шофьор

• Потребител
  • 622 Мнения:

Публикувано 08 June 2010 - 10:34 AM

П.С2 А бензиновият като върти толкова бързо първичния вал на скоростната кутия, това не е ли яка загуба... Говорим за обороти след нормалната червена граница за бензина (8000). Също така правилно ли ми е тълкованието в П.С2 или съм в жестока грешка?

Загуба си е,не само на първичния вал,но и в цялата трансмисия.

#28 Toshko

изгонен от форума

• Потребител
  • 4,468 Мнения:

Публикувано 08 June 2010 - 02:58 PM

http://www.tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=71398&start=165

Малко за оборотите и момента :D

ОООООООООООООО къде я изрови тая тема ве? :jawdrop:

Между другото въпроса с кой колко може и колко бързо го може го има както по старите учебници и брошури на ОФ (наследено от ДОСО), така и по стари руски и български учебници за механо техникум ДВГ... и го има развит по няколко статии в нета от много-много отдавна!

Последно Вагман (дето и в оная тема нещо гледам е проплакал... пардон е напомнил за съществуването си) около 3-4 години по-късно написа доста обстоятелствена статия по въпроса на сайта на Хеед http://www.heed-auto...id=76&Itemid=80

Добре, вече надявам се сме запознати какво е въртящ момент. Сега, нека да разгледаме какво е мощност при двг. Понеже се намираме в Европа, тук най-широко е разпространен DIN (Deutsches Institut für Normung) стандарта за измерване и определяне на мощността. На немски език се обозначава с РS (Pferdestärke= конска сила) и е равна на 735.5 N•m/s=735.5 W = 0.7355 kW = 0.98632 hp (SAE)-( конска сила по американския стандарт).
За да го представим по-просто, конската сила е мярка за извършена работа за определено време или бързината с която е извършена работата. Работата можем да я определим като силата, която действа на даден обект докато той се премества на дадено разстояние. Ако силата и преместването са с паралелни посоки, то механичната работа извършена върху обекта е равна на произведението между силата и разстоянието.

Добавил е доста от себеси, но това, за което съм говорил преди 3 години основно се обяснява с това в червеното...
Струва ми се че съм дал линк към оригиналната статия и съм обяснил нещата доста по-просто и нагледно преди около 4 години... ако не намерите мнението ми и статията на Вагман ще свърши работа... :jawdrop: :jawdrop:

Дизела е по-бавен, защото му свършват оборотите... - просто и ясно!

По-бързооборотния мотор има процентно по-ниски загуби в трансмисията - съображенията (както и други словесни вакханалии :jawdrop: ) ги има в темата посочена от Немо.
Престанете да кичите вторичните суровини със скъпи тунинг аксесоари!
Ние от завод "КРЕМИКОВЦИ" не сме придирчиви! :naughty:
Моя Форум: Пенкилер

#29 bdd

професионален шофьор

• Потребител
  • 622 Мнения:

Публикувано 08 June 2010 - 03:37 PM

Я вместо да изпадаш в елементаризми обясни как......

:jawdrop: :D Ти си последния,на който ще обяснявам.Толкова си умен,че направо няма смисъл да го правя.Изумен съм как само позна,че тия коне са на колелата.Явно бобът ти е от специалния.

#30 Toshko

изгонен от форума

• Потребител
  • 4,468 Мнения:

Публикувано 09 June 2010 - 08:32 PM

Щом няма кой да ни избави от теб отиваш в игнор листа! :D :evil: - удивително удобна функция на форума :jawdrop:

Предлагам също така да си направим една тема в която да си обменяме игнор-листовете и да даваме кратки референции за всеки в нашия собствен :evil: - не че ще напиша нещо повече от "дразнещ галфон" за Кондьо де :jawdrop: :ok: :jawdrop: :jawdrop: :shock:
Престанете да кичите вторичните суровини със скъпи тунинг аксесоари!
Ние от завод "КРЕМИКОВЦИ" не сме придирчиви! :naughty:
Моя Форум: Пенкилер

Tuning.bg

ЗА РЕКЛАМА:
-----------------------
Mtel: 0889090066

Persy

Можете да разпространявате съдържанието на този сайт свободно, като задължително посочите линк към Тuning.BG като източник. Трябва да укажете лиценза, който ползваме и да позволите и на друг да ползва съдържанието при същите условия.