IPB Style© Fisana

Форум на Tuning.bg

Към съдържанието

Какво става ако не си платим акта?

19 отговора на тази тема

#1 OFFLINE   borkata3000

професионален шофьор

• Потребител
  • 1010 Мнения:
    Последно посещение: 16.05.2014 - 21:32ч.

Публикувано 27.12.2004 - 03:00ч.

Ще ми върнат ли синьото талонче с точките?
Трябва ли задължително да си платя актовете, че да ми го върнят?
А какво ще стане, ако ми го върнат и не си платя актовете в близките 2 години? Има ли лихви?

#2 OFFLINE   mirra

примерен шофьор

• Потребител
  • 457 Мнения:
    Последно посещение: 24.10.2005 - 15:13ч.

Публикувано 27.12.2004 - 03:39ч.

Да, ще ти го върнат (талончето) и без да си си платил акта. Лихви има.

#3 OFFLINE   Audi_80

професионален шофьор

• Потребител
  • 1283 Мнения:
    Последно посещение: 04.05.2012 - 08:51ч.

Публикувано 27.12.2004 - 11:24ч.

Ако няма нищо на твое име в общината,спокойно може да не плащаш.Едва 20% е събираемостта на сумите по актове и фишове!Опитаха се да прокарат промени в закона-да текат лихви,да отнемат книжката за 6 месеца и т. н. простотии,но всичко е на ниво проект все още! 8)
Публикувано изображение

#4 OFFLINE   Vento

професионален шофьор

• Модератор
  • 4244 Мнения:
    Последно посещение: 10.11.2013 - 19:45ч.

Публикувано 27.12.2004 - 12:26ч.

Да кажа като юрист 8)
Аз имам неплатени актове и фишове от 1996г. до ден днешен. Сумата е доста сериозна. Преди години искаха като ходиш да си вземаш талона (тогава стария розов чаршаф, после и новия син) да им носиш бележка от данъчното, че си платил, но и тогава минаваше номерът. След това в КАТ вече не искаха - просто като отидеш с изтеклия акт да си вземеш талончето ти казват да си платиш в данъчното. Отговаряш "Ама да, разбира се!" и до 2 мин. забравяш.
Преди в данъчното ми се заяждаха като исках да си платя данъка на колата, че не можело, понеже съм имал "3 екрана неплатени глоби" (по думите на служителката). И като юрист им вдигнах скандал, извикаха салонната управителка (и тя юристка) и се съгласи, че глобите и данъците имат съвсем различен ред за събиране, предвиден в законите, така че те нямат законно право да ми откажат да си платя данъка на колата (която за нещастие е на мое има :D ).
От 2-3г. обаче глобите и данъците на колите са разделени на различни гишета и сега като си плащам данъка с въвеждането на ЕГН-то ми вече служителката не прави "Ааааааааа....." и да и пада долната челюст.
Иначе - за глобите има 5-годишна относителна и 10-годишна абсолютна давност. Което ще рече, че ако 5г. те не си потърсят парите, глобата "умира" и не могат вече да си ги търсят. Това не става, те обикновено предприемат разни действия - пращат покани за доброволно изпълнение, разни такива... Аз обаче твърдо съм решен да пробвам 10-годишната абсолютна давност.
АКО реши, държавата винаги може да си събере вземанията (или в поне 99% от случаите). Но просто на мързеливите чиновници им е все тая и мразят да се хабят! Сега обаче има една много гадна "Агенция за събиране на държавни вземания" (молете се да не ви барне!), в която бачкат легални рекетьори, само те да не ви набарат! На мен почнаха да ми пращат разни препоръчани писма, но аз спрях да си ги вземам (щото кой друг да ми пише, освен те) и понеже живея на друг адрес, не на който те знаят, засега не ме тормозят. Иначе почнаха да заплашват, че щели да ми конфискуват колата и тем подобни (мдааа 8) ).

Та, ако нямаш нищо на твое име (движимо и недвижимо имущество), не работиш на легална работа (трудов или граждански договор) - много трудно или почти невъзможно е да ти съберат глобите. ЛИХВИ НЕ ТЕКАТ (засега)!
D.
Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение
Публикувано изображение

#5 OFFLINE   dido

професионален шофьор

• Потребител
  • 3996 Мнения:
    Последно посещение: 23.10.2014 - 23:42ч.

Публикувано 27.12.2004 - 12:54ч.

Тея в данъчното са супер шматки... Аз си имам 130 (сто и тридесет) лева цифром и словом задължения към държавата (3 фиша по 10 лева за превишена скорост и един акт 100лв за "неизправно МПС" (80) и "каране на задна в насрещното движение" (20) - не можах да взема един обратен завой и дръпнах 1м назад.
Лятото трябваше да заминавам в чужбина. Когато майка ми отиде да пита колко пари имам да им давам (4-5 месеца след последната глоба), служителката й казала... 20лв 8). Е за какви вземания говорим изобщо???
<p>Публикувано изображение</p>

#6 OFFLINE   borkata3000

професионален шофьор

• Потребител
  • 1010 Мнения:

Публикувано 27.12.2004 - 13:34ч.

Vento
студент съм, нямам нищо на мое име, имам 1 акт за катастрофата ми и 1 за преминаване на червено(завой на дясно :D ) (сумите и на двата не ги знам). Да разбирам, че няма смисъл да ги плащам 8)

#7 OFFLINE   chefo

професионален шофьор

• Потребител
  • 759 Мнения:
    Последно посещение: 29.04.2014 - 23:23ч.

Публикувано 27.12.2004 - 17:34ч.

На 14 тоя месец ме гепиха в София и ми каэаха до 20 дневен срок талона ще ми е в Пловдив и да си платя глобата-30лв.И аэ се чудя дали да го плащам,че не ми се дават пари на тия хиени 8)
The guitar is the human soul speaking with just six strings. ...

Practice makes perfect!

#8 OFFLINE   Moonlord

професионален шофьор

• Потребител
  • 1179 Мнения:
    Последно посещение: 16.05.2014 - 11:18ч.

Публикувано 27.12.2004 - 17:40ч.

Отиваш с акта (след като е минал минимум 1 месец) и си взимаш талона и точка. Ако нямаш нищо на твое име няма как да ги вземат тези пари!

Венто Ви го обясни добре, защо продължавате да гадаете и да разпитвате? Прочетете и ще разберете... 8)
B reg. Vauxhall Cavalier Mk2 C20XE / X reg. Vauxhall Vectra X20XEV
Публикувано изображение

#9 OFFLINE   jocata

професионален шофьор

• Потребител
  • 875 Мнения:
    Последно посещение: 09.07.2012 - 17:44ч.

Публикувано 27.12.2004 - 20:56ч.

Vento написа:

Да кажа като юрист :?
Аз имам неплатени актове и фишове от 1996г. до ден днешен. Сумата е доста сериозна. Преди години искаха като ходиш да си вземаш талона (тогава стария розов чаршаф, после и новия син) да им носиш бележка от данъчното, че си платил, но и тогава минаваше номерът. След това в КАТ вече не искаха - просто като отидеш с изтеклия акт да си вземеш талончето ти казват да си платиш в данъчното. Отговаряш "Ама да, разбира се!" и до 2 мин. забравяш.
Преди в данъчното ми се заяждаха като исках да си платя данъка на колата, че не можело, понеже съм имал "3 екрана неплатени глоби" (по думите на служителката). И като юрист им вдигнах скандал, извикаха салонната управителка (и тя юристка) и се съгласи, че глобите и данъците имат съвсем различен ред за събиране, предвиден в законите, така че те нямат законно право да ми откажат да си платя данъка на колата (която за нещастие е на мое има 8) ).
От 2-3г. обаче глобите и данъците на колите са разделени на различни гишета и сега като си плащам данъка с въвеждането на ЕГН-то ми вече служителката не прави "Ааааааааа....." и да и пада долната челюст.
Иначе - за глобите има 5-годишна относителна и 10-годишна абсолютна давност. Което ще рече, че ако 5г. те не си потърсят парите, глобата "умира" и не могат вече да си ги търсят. Това не става, те обикновено предприемат разни действия - пращат покани за доброволно изпълнение, разни такива... Аз обаче твърдо съм решен да пробвам 10-годишната абсолютна давност.
АКО реши, държавата винаги може да си събере вземанията (или в поне 99% от случаите). Но просто на мързеливите чиновници им е все тая и мразят да се хабят! Сега обаче има една много гадна "Агенция за събиране на държавни вземания" (молете се да не ви барне!), в която бачкат легални рекетьори, само те да не ви набарат! На мен почнаха да ми пращат разни препоръчани писма, но аз спрях да си ги вземам (щото кой друг да ми пише, освен те) и понеже живея на друг адрес, не на който те знаят, засега не ме тормозят. Иначе почнаха да заплашват, че щели да ми конфискуват колата и тем подобни (мдааа :? ).

Та, ако нямаш нищо на твое име (движимо и недвижимо имущество), не работиш на легална работа (трудов или граждански договор) - много трудно или почти невъзможно е да ти съберат глобите. ЛИХВИ НЕ ТЕКАТ (засега)!

Всичко което си написал, колега е абсолютно вярно с изключение на давността. В случая е 2 години. Имай ми вяра. Наскоро във връзка с една такава мнооо приятна покана им се обадих позовах се на изтеклата давност, а те ми викат "Ми няма да предприемаме принудително изпълнение спрямо Вас, а иначе то е ваше МОРАЛНО задължение да си ги платите" 8) 8) :D :D 8)

П.С. Евала за скандала който си им вдигнал. Така трябва. Все пак и ние имаме някакви права.

#10 OFFLINE   Totko

примерен шофьор

• Потребител
  • 325 Мнения:
    Последно посещение: 21.12.2007 - 16:03ч.

Публикувано 27.12.2004 - 21:57ч.

абе колега тези 2 години не са ли за въстановияване на точките ако през тях не си имал нарушения.2 години за давност ми се струват прекалено малко сигурен ли си

#11 OFFLINE   jocata

професионален шофьор

• Потребител
  • 875 Мнения:

Публикувано 27.12.2004 - 22:30ч.

ЗАКОН ЗА АДМИНИСТРАТИВНИТЕ НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ

Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;

в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.

(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.

(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.

Надявам се това да отговаря на въпроса ти Totko.

#12 OFFLINE   ilia

примерен шофьор

• Потребител
  • 391 Мнения:
    Последно посещение: 04.09.2013 - 08:31ч.

Публикувано 28.12.2004 - 00:03ч.

интересно а :arrow:
WWW.TRANSMAKS.COM

#13 OFFLINE   Vento

професионален шофьор

• Модератор
  • 4244 Мнения:

Публикувано 28.12.2004 - 09:26ч.

jocata - специално за глобите има други разпоредби, но не ми се търсят - виж в ДПК.
borkata3000 - аз не бих си платил, както и правя.
D.
Публикувано изображение

#14 OFFLINE   night_pz

професионален шофьор

• Потребител
  • 622 Мнения:
    Последно посещение: 03.10.2013 - 22:01ч.

Публикувано 28.12.2004 - 09:50ч.

И на мен тази година ми се събраха доста актове, но всеки път отивах след един месец и те ми връчват талона и ми трясват прозореца на гишето. Първият път доста се учудих(мислех си че трябва да се плаща нещо), но се поогледах, видях си талона в ръцете и въс да ме няма. До сега не съм ги платил, но колата е на мое име и незнам дали няма да ми ги вземат с данъците на колата.
Много ми е чудно, за какво са тия актове, като само 20% си ги плащат? Или тия от горе са изключително тъпи, или...май няма друг варянт :arrow:
Къде са маняците на тема Кар Аудио??????

http://www.tuning.bg...wforum.php?f=27

#15 OFFLINE   jocata

професионален шофьор

• Потребител
  • 875 Мнения:

Публикувано 28.12.2004 - 13:00ч.

ДПК
Чл. 140. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, смятано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.

Vento, предполагам вече си склонен да се съгласиш.

#16 OFFLINE   Vento

професионален шофьор

• Модератор
  • 4244 Мнения:

Публикувано 28.12.2004 - 13:03ч.

Не се съгласявам, защото изрично съм проверил в съда и в данъчното, но както искаш.
D.
Публикувано изображение

#17 OFFLINE   jocata

професионален шофьор

• Потребител
  • 875 Мнения:

Публикувано 28.12.2004 - 15:02ч.

Добре де човек, защо не щеш да повярваш ? Казвам ти преди десетина дена точно благодарение на двегодишната давност избегнах плащането на глоби от фишове и нак. постановления на обща стойност 200 лв., като най дългия период от възникване на задължението до поканата беше 4 години, а най-краткия 2 год и 1 месец. А тея от съда и данъчното не очаквай да ти помогнат да не си платиш.

#18 OFFLINE   borkata3000

професионален шофьор

• Потребител
  • 1010 Мнения:

Публикувано 12.01.2005 - 17:00ч.

Ходих да си взема книжката от КАТ, обаче:
Дават ми акт за някакви си 30 лв. Учудвам се, но се сещам, че имах акт за червен светофар. И ми дават книжката. Тръгвам си аз, но се сещам, че това не е всичко. Връщам се и след обяснения, че по погрешка съм си дал акта за ПТп-то, лелката вика "Дай се сега книжката" и аз си мисля, че просто ще ми вземе данните от нея. След 2 минути вика: "Ела да си я вземеш след 1 месец". Та взеха ми книжката. Не, че ми пука, защото и без това се отказах от шофьорлъка. Докато се възстановявах от катастрофата, гледах шофьорския манталитет на водачите по пътищата, което ме отказа от скорощно сядане зад волана. По тази причина не си патих и застраховката на колата. Здравей Градски транспорт :wink: ...
Понеже обжалвах акта, който ми писаха при ПТП-то, са ми намалили глобата на 290 лв.30 лв. за светофара), незнам от колко и взимането на книжката от 6 месеца, на 1 м.

#19 OFFLINE   blind

опитен шофьор

• Потребител
  • 141 Мнения:
    Последно посещение: 25.06.2013 - 11:24ч.

Публикувано 12.01.2005 - 20:14ч.

незнам и аз имах същия проблем лелката ми каза дай книжката да видя нещо и ми каза ела си я вземи след 3месеца това било така защото съм бил нарушил закона и по точно направил съм едно и също нарушение след което го повтарям а ако повторя дадено наказание в рамките на 6месеца вземат книжката за 3месеца не се базикам вчера си вземах и талона и книжката.Някой знае ли какви лихви има на неплатените актове.Благодаря.Поздрави
Life without danger is a waste of oxygen

#20 OFFLINE   borkata3000

професионален шофьор

• Потребител
  • 1010 Мнения:

Публикувано 12.01.2005 - 21:51ч.

blind написа:

незнам и аз имах същия проблем лелката ми каза дай книжката да видя нещо и ми каза ела си я вземи след 3месеца това било така защото съм бил нарушил закона и по точно направил съм едно и също нарушение след което го повтарям а ако повторя дадено наказание в рамките на 6месеца вземат книжката за 3месеца не се базикам вчера си вземах и талона и книжката.Някой знае ли какви лихви има на неплатените актове.Благодаря.Поздрави
Явно не си прочел смислените мнения в темата! Прочети ги! Там е отговора на доста въпроси. :wink:
Успех, и другия път не й давай книжката, мамицата й :lol:

1 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни

Здравейте, вие използвате Tuning.bg като гост!
Ако желаете да използвате пълните възможности на форума е нужно да се регистрирате.
РЕГИСТРАЦИЯТА Е БЪРЗА И ЛЕСНА!

Вход

• Вход в Tuning.bg:  
NEG

ЗА РЕКЛАМА:
-----------------------
Mtel: 0889090066
Vivacom: 0878690066
Globul: 0899669699

Persy

Можете да разпространявате съдържанието на този сайт свободно, като задължително посочите линк към Тuning.BG като източник. Трябва да укажете лиценза, който ползваме и да позволите и на друг да ползва съдържанието при същите условия.