IPB Style© Fisana

Форум на Tuning.bg

Към съдържанието

Въпрос за неплатен данък на МПС

43 отговора на тази тема

#1 OFFLINE   bluckt

Без стаж

• Потребител
  • 4 Мнения:
    Последно посещение: 08.08.2010 - 23:30ч.

Публикувано 09.08.2010 - 00:03ч.

Здравейте,
Направих регистрация в този форум специално, за да получа отговор на въпроса си. Надявам се случаят за вас да не е толкова чужд, колкото за мен

Случаят е следния:
Април 2008 година закупих нов внос Роувър 200 1.4, 103 к.с., 97г. Бях на мнение, че плащам всички необходими неща - платих еко такса тогава, всяка година - гражданска, каско, технически, винетка. Никога, никъде не са ми изискали въпросния данък, който трябва да се плаща в общината(тук е момента да кажа, че това е първият ми автомобил). Преди около половин година научих, че той съществува, но т.к. реално никой не ме е проверявал за наличието му, реших че няма нужда да го плащам.
Да, обаче, в последствие разбрах, че за да си продадеш колата, трябва да имаш документ, че данъкът е платен.
Та сега се интересувам какво точно трябва да направя - да платя данъка за конкретната година и да я продам така или трябва да платя за целия период, предполагам и с глоби...
И колко биха ми излезли двата варианта?
Моля за коментар по-опитните от мен

Благодаря предварително!
Поздрави!

П.С. Живея в София, ако има значение...

#2 OFFLINE   manqka_bs

опитен шофьор

• Потребител
  • 119 Мнения:
    Последно посещение: 07.11.2007 - 20:29ч.

Публикувано 09.08.2010 - 00:50ч.

Отиваш в общината с големия талон договор от покупко продажба преведен на БГ език абе носиш всички документи от колата за всеки случай за да не те върнат и на място разбираш каква е глобата макарче не е голяма тя и аз така бях пресрочил защото когато докараш кола и след рег. в БГ до 3 месецца ли колко беше срока да се регни и в общината Поздрави и успех :)
Мдаа, секунда невнимание и цял живот ... умрял!!!

#3 OFFLINE   mutanta

спазва правилата

• Потребител
  • 201 Мнения:
    Последно посещение: 18.08.2014 - 02:43ч.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 09.08.2010 - 01:34ч.

Прочети второто мнение в тази тема :) viewtopic.php?f=2&t=106545

Ако го направиш пиши дали минава номера , защото според мен ще мине , а и човека който го е писал казва че е проверено :)

Успех , и чакам да отговориш как си решил проблема ;)

Huku написа:

...Потърси из интер нет и ще намериш. Аз попаднах на един москшич с 500 коня...

b-west написа:

По добре е да не казваш"нищо",отколкото да кажеш"нищо"!
Публикувано изображениеПубликувано изображение

#4 OFFLINE   Mc Queen

нов шофьор

• Потребител
  • 29 Мнения:
    Последно посещение: 18.02.2014 - 07:48ч.

Публикувано 09.08.2010 - 06:15ч.

А, как си минавал технически преглед, през всичките тези години?
Питам защото при мен първото нещо, което ми искат е фактурата за платен данък.

Иначе отговора се намира в линка на колегата.
Проверено е работи.
Но трябва да разбереш какъв е данъка за твоята кола от някое гише на данъчното. Предполагам не е 18лв. ( над 100 коня си )
Айде успех.

#5 OFFLINE   cRaZy_

професионален шофьор

• Модератор
  • 2543 Мнения:
    Последно посещение: 29.10.2014 - 14:58ч.

Публикувано 09.08.2010 - 08:27ч.

Тоя номер минава, но само ако си регистрирал колата в данъчното, когато си е закупил и след това отидеш и си платиш данъка в някоя банка само за последната година. Ако изобщо не е регистрирана - в данъчното и каквото сабя покаже. Поне по-рано беше така...

Голфо се ражда в Германия и Умира в Перник

#6 OFFLINE   bluckt

Без стаж

• Потребител
  • 4 Мнения:

Публикувано 09.08.2010 - 10:15ч.

Mc Queen написа:

А, как си минавал технически преглед, през всичките тези години?
Питам защото при мен първото нещо, което ми искат е фактурата за платен данък.

Иначе отговора се намира в линка на колегата.
Проверено е работи.
Но трябва да разбереш какъв е данъка за твоята кола от някое гише на данъчното. Предполагам не е 18лв. ( над 100 коня си )
Айде успех.

Еми без проблеми съм минавал технически. Нз как се е получавало така, но никога не са ми искали да показвам бележка за платен данък....

#7 OFFLINE   bluckt

Без стаж

• Потребител
  • 4 Мнения:

Публикувано 09.08.2010 - 13:39ч.

Добре де, а още едно питане:

Като разбера колко е данъка и го платя за 1 година по банков път, така няма ли да прецакам следващия собственик на колата? А той, като отиде след това да я регистрира, ще се разбере, че не и платен данъка за още две години. Тогава няма ли и мен да ме санкционират?

#8 OFFLINE   Mc Queen

нов шофьор

• Потребител
  • 29 Мнения:
    Последно посещение: 18.02.2014 - 07:48ч.

Публикувано 10.08.2010 - 06:08ч.

М'даааа
Когато следвашият собственик отиде в данъчното да регистрира колата веднага ще му кажат, че има не платени такси за предходни години.
Та, ако си загрижен за него, по добре си изчисти сметките с данъчното.
Не съм сигурен, но освен лихви по задълженията няма ли да ти лепнат и някаква глоба.

#9 OFFLINE   trek

нов шофьор

• Потребител
  • 48 Мнения:
    Последно посещение: 16.10.2014 - 22:55ч.

Публикувано 10.08.2010 - 07:20ч.

Преди година си купихме бус и предния собственик не беше плащал данъка за последните 2 години. Като бяхме при нотариуса му искаха заедно с другите документи и документ за платен данък. За да получи бележка за платен данък през настоящата година го караха да си погаси и предишните задължения към данъчното :)
Данъка за кола до 100 коня е не повече от 31-2лв. за 103 не вярвам да е повече от 40.
И наистие е странно, че си минавал технически преглед без платен данък
No one ugly allowed...

#10 OFFLINE   bluckt

Без стаж

• Потребител
  • 4 Мнения:

Публикувано 10.08.2010 - 12:11ч.

trek написа:

Преди година си купихме бус и предния собственик не беше плащал данъка за последните 2 години. Като бяхме при нотариуса му искаха заедно с другите документи и документ за платен данък. За да получи бележка за платен данък през настоящата година го караха да си погаси и предишните задължения към данъчното :)
Данъка за кола до 100 коня е не повече от 31-2лв. за 103 не вярвам да е повече от 40.
И наистие е странно, че си минавал технически преглед без платен данък

Еми надявам се да си прав, но нз как точно се изчислява данъка.... Дали е да речем за кола 103 к.с.(76KW):
I. 74KW*тарифата "над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW + 2KW*тарифата "над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW"
II. 76KW*тарифата "над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW"

Нещата би трябвало да са като във вариант I., за да не се получава, така че 1KW разлика да вдига данъка двойно например. Но това все пак е БГ. И доколкото знам данъкът за колата,след като се корегира и с коефициента за година на производство, става между 120 - 130лв. Което е вече съвсем друга история.

#11 OFFLINE   street_vagabont

професионален шофьор

• Потребител
  • 617 Мнения:
    Последно посещение: 20.06.2014 - 18:00ч.

Публикувано 10.08.2010 - 14:19ч.

Към 300 лв данък

#12 OFFLINE   cRaZy_

професионален шофьор

• Модератор
  • 2543 Мнения:

Публикувано 10.08.2010 - 15:21ч.

На 103 кс 300 лева данък?! Аз за 136 плащам по 140 ...

#13 OFFLINE   shlosera

млад шофьор

• Потребител
  • 96 Мнения:
    Последно посещение: 26.10.2014 - 19:24ч.

Публикувано 10.08.2010 - 16:09ч.

За да не пускам нова тема искам да попитам. Чувал съм, че има нотариуси които не искат бележка за платен годишен данък вярно ли е това или е само слух?

#14 OFFLINE   cRaZy_

професионален шофьор

• Модератор
  • 2543 Мнения:

Публикувано 10.08.2010 - 17:55ч.

Има всякакви нотариуси.... И такива, които ще ти припишат апартамента на някой без дори да знаеш и ходи се оправяй, въпроса е ти да ги намериш и да се разберете... Но не си струва. Комисионната, която ще ти иска е кажи речи колкото данъка.

#15 OFFLINE   street_vagabont

професионален шофьор

• Потребител
  • 617 Мнения:
    Последно посещение: 20.06.2014 - 18:00ч.

Публикувано 10.08.2010 - 18:16ч.

cRaZy_ написа:

Има всякакви нотариуси.... И такива, които ще ти припишат апартамента на някой без дори да знаеш и ходи се оправяй, въпроса е ти да ги намериш и да се разберете... Но не си струва. Комисионната, която ще ти иска е кажи речи колкото данъка.

300 лв е данъка му са 2, 5 години . Не всеки нотариус иска бележка за платен данък , както и за ГТП също . Иначе едно прехвърлене е минимум 72 лв, с всичките му такси при прависта. Също ако си продадеш колата и не си плащал данъци, новия собственик плаща от дата на изповядване на сделката.

#16 OFFLINE   trek

нов шофьор

• Потребител
  • 48 Мнения:
    Последно посещение: 16.10.2014 - 22:55ч.

Публикувано 10.08.2010 - 21:24ч.

street_vagabont написа:

Иначе едно прехвърлене е минимум 72 лв, с всичките му такси при прависта.

там някъде, зависи от застрахователната оценка на автомобила. 40-45лв. е при нотариуса + 10-15лв застрахователна оценка на автомобила + май беше 3% от сумата на която е оценен автомобила от застрахователя
No one ugly allowed...

#17 OFFLINE   SamiStanoev

млад шофьор

• Потребител
  • 82 Мнения:
    Последно посещение: 03.03.2014 - 17:52ч.

Публикувано 22.03.2011 - 12:13ч.

Здравейте колеги,
извинявам се че вдигам стара тема, но и до мен стигна този проблем с неплатен данък от предишен собственик. :lol:
Ситуацията е че по-предишният собственик на колата не е плащал данъка (не се знае колко време), продава я на приятелски отношения на предишният собственик, който също не и плаща данъка известно време, след което преди две години колата се озова при мене купена от него... Не съм плащал данъци понеже взех колата много на зор а + това ми е първа закупена кола и не бях наясно с бумащините. Возилото е на името на по-предишният собственик все още и сега реших да се стегна и да си оправя всичко. :shock:
Въпроса ми е, какво следва да направя за да стане колата на мое име без да плащам данъците на предишните собственици и какви ще са санкциите за мен че колата не е прехвърлена и регистрирана веднага щом предишният собственик я е взел + неплатените от мен 2 годишни данъци?
Има ли начин да ми се размине някак си...?
Благодаря предварително колеги, респект. :wink:
RWD FTW

#18 OFFLINE   dydo

опитен шофьор

• Потребител
  • 196 Мнения:
    Последно посещение: 30.07.2014 - 14:16ч.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 22.03.2011 - 15:41ч.

Трябва да се уточнят няколко неща, по повод на редица мнения тук.
Първо, глоба за неплащане на данъци, няма. Има лихва. Когато говорим за глоби, по-скоро се има предвид неспазване на задължението за обявяване на МПС-то в данъчното на съответната община, а не за неплащане на самия данък, след като вече МПС-то е заведено в тази община/данъчното, находящо се там.
Второ, всеки собственик дължи данък за времето през което е притежавал МПС-то, независимо, че после го е продал. Ако например за 2010г. не си си платил данъка и януари 2011г. си продал автомобила, новия собственик ще си дължи данъка за 2011г., но за стария собственик си остава задължението за 2010г., което ще му се търси............вече почнаха и запори да правят, като цяло за неплатени данъци. Това, че някой вече не е собственик не го освобождава от задължението, което е имал. Ако обаче преди да ти продаде колата, стария собственик си е платил данъка за текущата календарна година, т.е. 2011г., ти не го плащаш. А и самият закон говори същото, т.е. Закона за местните данъци и такси.
Малко неясно е написано в закона, но поне практически, общините правят точно това. Защото чл.58, ал.3 регламентира, че при прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година, като тълкуването е, че се има предвид текущата година, а не минали. Плюс това, именно идеята в закона е стария собственик да не се измъкне, та затова пред нотариуса се иска бележка са платен данък. Иначе ако ще се търси от новия собственик, той да се оправя и такава регламентация в закона не е толкова нужна, защото винаги можеш да притиснеш настоящия собственик.
Дали всички общини процедират така, т.е. прилагат закона по този начин, не мога да кажа. Поне от опита който имам, знам доста случаи, че са си търсили дължим данък от предишни години на хора, които вече не са собственици на МПС-то.

#19 OFFLINE   biseto86

Без стаж

• Потребител
  • 1 Мнения:
    Последно посещение: 23.12.2011 - 08:37ч.

Публикувано 23.12.2011 - 08:52ч.

С голямо закъснение и аз да напиша нещо за да хвърля светлина по въпроса. За да бъде прехвърлена собствеността върху автомобил не е необходима бележка за платен данък, тъй като собственика който прехвърля собствеността подписва декларация вече съм забравила точно но мисля че неше по чл.64 ал.1 или 2 че не дължи данъци към момента на подписването на договора. Това е задължително при всекки нотариус независимо дали изисква всички документи като бележка от застраховател или не. Въпросната бележка служи за изчисляване на нотариалната такса на база на материалния интерес, който е сумата по въпросната бележка. Но много нотариуси не изискват такава бележка което на практика не е редно. След като бъде изчислена нотариалната такса, ако договора ви ще бъде писан при нотариуса таксата се умножава по две, заради написването. Това се отнася за всички документи които се правят и подписват пред нотариус. След като прехвърлянето вече е факт имате два календарни месеца да регистрирате автомобила като своя собственост в община по адрес от лична карта. И данъците започват да текат от момента на придобиването.

#20 OFFLINE   BladeMaster

професионален шофьор

• Потребител
  • 1275 Мнения:
    Последно посещение: 25.11.2013 - 10:18ч.

Публикувано 23.12.2011 - 15:05ч.

Аз на мойта кола кола вече 3-4 години не съм плащал данък, но в скоро время ще ходя да си платя всичко. Нямам идея колко ми беше данъка 1,4 кубика 90 коня а лихвите какви са ?
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Car : Opel Tigra 1.4 16V
Player : Pioneer DEH-2900MP
Front line : Lanzar OPTI6C
Back line : ***********
Subwoofer : 2xPioneer 3004SPL 1000w RMS peak 3000w
Amplifier : ***********
Box : ***************
Само за Стънт манияци http://www.stuntbulgaria.com/forum

1 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни

Здравейте, вие използвате Tuning.bg като гост!
Ако желаете да използвате пълните възможности на форума е нужно да се регистрирате.
РЕГИСТРАЦИЯТА Е БЪРЗА И ЛЕСНА!

Вход

• Вход в Tuning.bg:  
NEG

ЗА РЕКЛАМА:
-----------------------
Mtel: 0889090066
Vivacom: 0878690066
Globul: 0899669699

Persy

Можете да разпространявате съдържанието на този сайт свободно, като задължително посочите линк към Тuning.BG като източник. Трябва да укажете лиценза, който ползваме и да позволите и на друг да ползва съдържанието при същите условия.