IPB Style© Fisana

Форум на Tuning.bg

Към съдържанието

Българския автомобил Universe

• Не можете да пишете в тази тема
111 отговора на тази тема

#1 Sparco

примерен шофьор

• Потребител
  • 447 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 10:33 AM

Напоследък много нашумя появата на българския автомобил,създаден от Сливенските студенти.Колата е създадена съвместно с Mercedes,Samsung и д.р. чуждестранни компаний.Все още автомобила не се произвежда,но има доста добри преспективи за серийно производство.
Очакваната цена на колата е около 8000 евро и всичките и части могат да се произвеждат в България.Автомобила ще има 3 версий-нормална(бяла),комби(зелена) и спорт(червена).
Та интересно ми беше и реших да пусна тема и да ви питам:
Бихте ли си купили този автомобил ако започне да се произвежда?
Мене лично спортната версия много ми харесва и ако е с по-мощен двигател веднага бих си я взел.
Интересно ми е вашето мнение по въпроса? :twisted:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
it's incredible-Adrenaline.Feel the transmission on my right hand.Steering wheel on my left.Both feets on the pedals.
Shift and Shift and Shift..reast of the world is blured.
You cross the finish line and you going 100 mph...look back and know that you cross first..there is nothing better

#2 Grozdan

професионален шофьор

• Потребител
  • 556 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 10:43 AM

Зависи от много неща-крайната цена,дали ще има дизелови двигатеи,и най-накрая какво качество ще може да ни предложи за тая цена.Иначе идеята е страхотна :twisted:
Alfa Romeo 33
BMW E30
BMW E36

#3 Sparco

примерен шофьор

• Потребител
  • 447 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 10:46 AM

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
it's incredible-Adrenaline.Feel the transmission on my right hand.Steering wheel on my left.Both feets on the pedals.
Shift and Shift and Shift..reast of the world is blured.
You cross the finish line and you going 100 mph...look back and know that you cross first..there is nothing better

#4 mattig

Ентусиаст

• Модератор
  • 3,564 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 10:50 AM

От доста време се говореше за тази разработка на наще и Мерцедес.И наи-накрая я видях,харесва ми и бих си взел-спортната версия :twisted:

#5 Kaloyan78

професионален шофьор

• Потребител
  • 2,271 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 10:58 AM

Ако имам възможност, когато започна да работя, го отнасям като циганин топла баничка :twisted: .
<a href=\"https://play.google....t.safe.three\"> Keep It Safe 3D transportation game - Android </a> <p> <a href=\"https://itunes.apple...8317753?mt=8\"> Keep It Safe 3D transportation game - iOS </a>

#6 Huku

рИкиджия

• Потребител
  • 3,693 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 11:25 AM

А има ли си име (марка) и как ще се казва, ако някой знае де, или това зависи от спонсори и хората които ще я произвеждат :twisted:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#7 Z3nD3r

професионален шофьор

• Потребител
  • 1,592 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 12:00 PM

А има ли си име (марка) и как ще се казва, ако някой знае де, или това зависи от спонсори и хората които ще я произвеждат :evil:

Universe се казва автомобила :)

#8 u`F`o

професионален шофьор

• Модератор
  • 1,197 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 12:17 PM

Аз бих си я купил... Харесва ми, а и ще стимулирам БГ производството :evil:
<p>Лаптопи, таблети, смартфони - <a href=\"http://www.itexperts...texperts.bg</a> - за отстъпки и цени - 0883 45 86 12 .</p>

#9 The Reaver

примерен шофьор

• Потребител
  • 300 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 12:32 PM

Колицата изглежда добре (с някой забележки) но все пак името "universe" нищо не значи още, не се знае нищо за колата, освен това което виждаме, или поне аз не знам. Пожелавам им успех на момчетата, но ако ще се произвежда бая тест-драйвчета трябва да направят за да спечелят фенове :evil:

#10 DoH_KuXoT

Инат

• Модератор
  • 5,991 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 12:37 PM

хубава е колата наистина. Който иска може да я види всеки ден в ректората на ТУ - софия. Всеки ден преди лекции й се радвам, пък и за тази цена мисля че по-красива кола няма. Като се има предвид че двигателя и базата за купето са мерцедес, ако е покритието е като хората мисля че ще е един многодобър конкурент на средни клас автомобили.
<p>ДА ПОМОГНЕМ НА БЪЛГАРСКИТЕ ДЕЧИЦА</p>

#11 lubeto

професионален шофьор

• Потребител
  • 659 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 01:03 PM

Колицата е хубава,цената също,дано скоро да започне серийно да се произвежда.Нека да се чуе малко за България... :evil:
Ако съдбата ти обърне гръб,не се отчайвай,просто я изчакай да се наведе!

#12 RokFort

Renault driver

• Потребител
  • 1,376 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 01:16 PM

Не искам да ви развалям надеждите ,но доколкото разбрах от една статия тримата създатели на автомобила вече се "шлифоват" за част от дизайнерския екип на Мерцедес.
Или иначе казано това бе поредния конкурс за таланти са съжаление.

Ето я и статийката:

БГ-колата Юнивърс
08.05.2007 г. Източник: auto-press.net

Официален показ пред министри, депутати и вип-гости в Сливен

Огромна тълпа обгради създадения от студенти на ТУ София автомобил, наречен Юнивърс по време на официалното му представяне в Сливен. Събитието уважиха кмета на Сливен, чаровника Лечков, министри, народни представители и вип-гости от странати и чужбина, както и доста журналисти.
Няколко късметлии имаха късмета след изтегляне на томбола да се повозят с автомобила, управляван лично от проф. Харалд Лешке, дизайнер от Мерцедес и ръководител на проекта.
Сред гостите беше и шеф-дизайнерът на немската марка Петер Пфайпфер, който беше любезен да отговори на въпросите на журналистите.

Как оценявате работата на българските студенти, след като видяхте и изпробвахте прототипа “Юниверс”?
- Първо не трябва да забравяме, че това е автомобил направен от студенти. За мен е много важно да кажа, че това е един много добре изглеждащ автомобил. И както виждате колата се движи. И е прекрасно, че студентите са направили такава добра работа.
Вижда ли някакво бъдеище за този автомобил като едно евентуално производство в светлината н т.н. бюджетни автомобили?
- Това е много труден въпрос, защото има много различни фактори, които са от значение. Ще го кажа много ясно, за нас беше много важно да влезем в университета в София, да помогнем на студентите да да бъдат равностойни със студентите от другия те страни в ЕС. За нас е много важно оэще, че в Европа вече се знае, че и в България студентите да направят такъв автомобил.
Доволни сте от работата на българските студенти?
- Да. Като отчетем краткото време, за което направиха прототипа и професионализма, който са проявили – много съм доволен от тяхната работа.
Намерихте ли между българските студенти някой необработен диамант?
- Да, ние обучаваме талантите и ще им дадем възможност да се шлифоват в “Мерцедес”.
Дали това няма да е някое от трите момчета, които работиха върху проекта “Юниверс”?
- Да, това ще е един от тях, а вероятно може да са и повече. Вие знаете, че имаме сътрудничедство и с компанията “Брабус” и с шефа й Бодо Бушман. Той също покани трима души от ТУ на специализация. Мисля че е много важно за студентите от България да имат тези контакти, да знаят какво се случва в Германия и в Европа. Преди 5 години започнахме такъв проект в Будапеща. Сега имаме двама дизайнери от Унгария, защо следващите да не са от България?
За първи път ли идва в България?
- Мисля че това е пети или шести път.
Какви са впечатленията ви от страната?
- Все съм пътувал от летището до София и по магистралата до Сливен. Затова чак сега имах възможност да видя Копривщица и да разбера каква е истинската България. Копривщица ми хареса много.
Обществеността в Сливен, а и в цялата страна очаква продължение на този проект. С какво вие ще подпомогнете неговото продължение?
- Няма впечатление каква е ситуацията в България като като икономика и политика, за да дам отговор на този въпрос. Ние просто помогнахме за осъществяването на един студентски проект.
Все пак има потенциал този проект за едно бъдещо серийно производство, ако се намерят инвеститори за него?
- Защо не? Но не съм аз човекът, който да даде отговор на този въпрос. Все пак не забравяте, че този автомобил е разработен върху основата на “Смарт ФорФор”, а тази кола е вече в серийно производство и е на пазара. Следователно потенциалът е явно налице.
А предвиждате ли да подкрепите развитието и на някои други проекти в България?
- Да ние, ние дискутирахме вече тази тема с проф. Камен Веселинов – ректорът на ТУ. Искаме да продължим с други студенти тези проекти. Защо не във Варна – в областта на корабостроенето, или в други градове и в други технически прокти?
- Не смятате ли, че задната част на прототипа “Юниверс” не е много добре изпипана?
- Вие така ли мислите?л.
И все пак как бихте коментирали като професионалист дизайна та “Юниверс”?
- Тук искам да припомня, че това е първа работа на група студенти. Това първият създаден от тях автомобил. И% той е фгакт, той се движи. Така че от моята професионална гледна точка – и това няма да е само мое мнение, но и мнението на който и да било колега от “Мерцедес”, “БМВ” или “Ауди”, ще трябва да се нпаравят още много корекции, преди да стигне прототипа до едно серийно производство. Но като за първи опит българските студенти направиха нещо наистина велико.
- Какво очаквате да стане с осъществяването на следващите подобни съвместни проекти у нас?
- Със сигурност можем да очакваме, че следващата кола ще е по-различна и още по-професионално изпипана. Но тя ще е по-различна от това, което направиха вашите студенти като първи опит.
А спечели ли ТУ като усвояване на някакъв челен опит като висши технологии в автомобилния дизайн?
- Да, защото и аз изнесох някои лекции пред студентите в ТУ. И това – разбира се, е най-малкото за тях една различна гледна точка.
А освен студенти от специалността промишлен дизайн няма ли да включите в тези съвместни проекти и студенти от инженерните специалности?
- Да, аз мисля, че това е много важно, тъй като при разработването на един бъдещ истински автомобил, трябва да имате комбинация от дизайнерски отдел и инженеринг. Един такъв проект е съвкупност от усилията на дизайнерския отдел и на инженеринга. Разговаряхме с проф. Веселинов и по тази тема и стигнахме до общото мнение, че разработването на един автомобил е комплексно дело, така че трябва да има и дизайнери, и инженери.
Бихте ли се представили сам с няколко думи?
- Целият ми живот е “Мерцедес”. Започнах през 1968 г. да работя за “Мерцедес”. Пет години преди това работех за “Форд” в Кьолн. Но все пак най-съществената част от живота ми е свързана с “Мерцедес”. Аз съм “Мерцедес”, тъй като следващия април ще навърша 40 години работа за “Мерцедес”.
Значи може да се каже, че вие имате един своеборазен дългогодишен брак с “Мерцедес”?..
- Да, като имате пред вид че в брака също има и проблеми, и хубави неща… Но това прави живота интересен.
Кой от всичките модели на “Мерцедес” харесвате най-много?
- Това вероятно ще е колата, която ще излезе на пазара през 2010 г. да кажем. Но ако трябва да отговоря сериозно не можете да попитате един баща кое дете обичате най-много. А дори и да го попитате, той едва ли ще отговори на този въпрос.
Може би на базата “Смарт” да се разработи един т.н. народен бюджетен автомобил?
“Смарт” не е евтина кола, но според мен би могло на неговата база да се развие и един евтин модел.

#13 eewf

Транспортер

• Модератор
  • 1,885 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 01:44 PM

някой да знае как мога да се свържа с момчетата от екипа ??!
а иначе колата ми изглежда добра.бих си я взел стига да имам възможност.Все пак не всеки може да отдели 8000 евро.
Количеството интелект на планетата е константа, а населението расте.

#14 XpressMusic

P.I.M.P.

• Потребител
  • 545 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 02:24 PM

аз лично бих си я взел ако имах апарите и ако започнат сериино марак че е малко невъзможно :evil:
Публикувано изображение<br />
<br />

Породата е катерица с махмурлук :? ... и после питате що ги ебат в дискотеките ? .. ми щото на светло си е страшно , ве :lol:

#15 Marionte

професионален шофьор

• Banned
  • 2,343 Мнения:

Публикувано 21 May 2007 - 02:53 PM

А аз мисля, че ще е боклук, като всичко Българско и не бих си я купил дори да е 8000лв.
Друга тема е че тва "нещо" никога, при никви обстоятелства няма да стигне до сериино производство, щото още не се е родил идиота, който да инвестира 2-3 млрд. в тва творение на ученици :evil:

NEG

ЗА РЕКЛАМА:
-----------------------
Mtel: 0889090066
Vivacom: 0878690066
Globul: 0899669699

Persy

Можете да разпространявате съдържанието на този сайт свободно, като задължително посочите линк към Тuning.BG като източник. Трябва да укажете лиценза, който ползваме и да позволите и на друг да ползва съдържанието при същите условия.